Διαδικτυακή συνάντηση 3ου ΓΕΛ Κορωπίου με το Πειραματικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Την Τετάρτη 18/5/2022, μέλη του ομίλου UNESCO του σχολείου μας πραγματοποίησαν διαδικτυακή συνάντηση με ομάδα μαθητών του Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών και την καθηγήτριά τους κ.Αναστασία Λύρη.

Οι ομάδες και των δύο σχολείων κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς ασχολήθηκαν με μία εργασία με θέμα :

«Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά-Ήθη και Έθιμα του τόπου μας»

Οι μαθήτριες του σχολείου μας : Χαρτζίτ Καούρ, Άρτεμις Λαδοπούλου, Ηλιάνα Λιώνη, Κατερίνα Ραφαηλίδη, Μιχαήλα Χριστοπούλου και Φωτεινή Ψυρρή  με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Φ.Χατζή, παρουσίασαν την πόλη του Κορωπίου, τοπικά πρoϊόντα αλλά και τα ήθη και τα έθιμα των Μεσογείων σε κάθε εποχή του χρόνου. Με ενδιαφέρον παρακολούθησαν την αντίστοιχη εργασία των μαθητών της Αχαϊκής πρωτεύουσας από όπου έλαβαν πολλές πληροφορίες για  παραδόσεις, συνταγές αλλά και θρύλους σχετικούς με το καρναβάλι και διάφορα μνημεία της πόλης.

Στο τέλος των παρουσιάσεων ,κάθε ομάδα είχε ετοιμάσει ένα κουίζ ερωτήσεων στην άλλη που ψυχαγώγησε αλλά και βοήθησε στην αφομοίωση των πληροφοριών.

Ήταν μία ευχάριστη εμπειρία που ανυπομονούμε να επαναλάβουμε και την επόμενη σχολική χρονιά με καινούριο  θέμα και ιδέες!