ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 3ου ΓΕΛ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΣΕ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ERASMUS+ ΣΤΙΣ ΑΖΟΡΕΣ!

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα ενός νέου προγράμματος ERASMUS+ στο οποίο συμμετέχει το 3ο ΓΕΛ Κορωπίου. Αντιπροσωπεία του σχολείου μας αποτελούμενη από τους Ειριάννα Καπαρού, Γιώργο Λαλιώτη, Γιάννη Μιλτσακάκη-Βασιλείου, Βασιλική Λιάπη, Γιώργο Σκουρέλλο και Αγγελική Κομποθανάση με συνοδούς τις καθηγήτριες-υπεύθυνες του προγράμματος κ. Κάλλη Γώγου και κ. Χρύσα Βασιλείου ταξίδεψαν  το διάστημα 7 ως 14 Μαΐου 2022 στο νησί Sao Jorge στις Αζόρες της Πορτογαλίας, όπου συμμετείχαν στις εργασίες του περιβαλλοντικού προγράμματος «The sea between us». Στην κινητικότητα συμμετείχαν, επίσης, μαθητές και μαθήτριες από την Ολλανδία. Μαθητικό και εκπαιδευτικό δυναμικό ενώθηκαν, για να διαδώσουν το μήνυμα προστασίας της φύσης, αρχίζοντας από μία περιοχή στην οποία μέχρι πριν λίγα χρόνια κυρίαρχο επάγγελμα των κατοίκων ήταν το κυνήγι των φαλαινών. Καθάρισαν ακτές από πλαστικά, πληροφορήθηκαν για το κυνήγι των φαλαινών, κολύμπησαν στον Ατλαντικό Ωκεανό δίπλα σε δελφίνια αλλά και μέσα σε κρατήρα, έκαναν ορειβασία σε ένα πανύψηλο βουνό ανακαλύπτοντας την σπάνια χλωρίδα και την πανίδα του νησιού, επισκέφτηκαν μια μεγάλη μονάδα επεξεργασίας και παραγωγής τόνου, έμαθαν την ιστορία των ηφαιστιογενών αυτών νησιών που επισκέφτηκαν, πήραν μέρος σε θεατρικό δρώμενο σχετικά με την θάλασσα, δοκίμασαν τα παραδοσιακά φαγητά του τόπου και έπαιξαν παιχνίδια – άγνωστα μέχρι τότε – για αυτούς. Ήταν μια εβδομάδα γεμάτη δράσεις και εμπειρίες ζωής. Όλοι επέστρεψαν πίσω με τις καλύτερες εντυπώσεις και  αναμνήσεις και έδωσαν ραντεβού στον τόπο μας που θα φιλοξενήσει την επόμενη φάση του προγράμματος τον Οκτώβριο.