ΕΘΝΙΚΗ ΠΥΛΗ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ

Ο Δήμος Κρωπίας μέσω του Προέδρου της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας και Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ενημερώνει μαθητές και γονείς για την νέα πύλη επαγγελματικού προσανατολισμού που δημιούργησε ο ΕΟΠΠΕΠ.

Η πύλη απευθύνεται σε μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς και συμβούλους σταδιοδρομίας και παρέχει πρόσβαση στα εργαλεία επαγγελματικού προσανατολισμού και τους επικαιροποιημένους θεματικούς καταλόγους πληροφόρησης για τη συμβουλευτική σταδιοδρομίας, την εκπαίδευση – κατάρτιση και την αγορά εργασίας στην Ελλάδα και την Ευρώπη.

Η πύλη περιέχει ενότητες σχετικά με Εργαλεία Επαγγελματικού Προσανατολισμού, Δια Βίου Συμβουλευτική Σταδιοδρομίας, Εργαλεία Αξιολόγησης Δεξιοτήτων Ζωής και Σταδιοδρομίας, Πληροφορίες για Εκπαίδευση και Κατάρτιση στην Ελλάδα, Εθνικό Κέντρο Europass της Ελλάδας, Εθνικό Μητρώο Προσόντων.

e-stadiodromia.eoppep.gr