Θεατρικός Όμιλος 3ου ΓΕΛ Κορωπίου

Η θεατρική ομάδα του τρίτου Λυκείου με τις υπεύθυνες καθηγήτριες Αποστολάκη Γλυκερία και Τρουγκάκου Ασπασία,  συναντήθηκε στη βιβλιοθήκη της πόλης μας την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου με τον σκηνοθέτη Τσαφούλια Σωτήρη. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν μαζί του τις απόψεις τους για τη σύγχρονη επικαιρότητα και να αντλήσουν σημαντικές πληροφορίες για τον κόσμο του θέατρου και της σκηνοθεσίας. Η αρχαία Ελληνική μυθολογία και φιλοσοφία , αγαπημένοι θεματικοί πυλώνες του σκηνοθέτη, και η διαχρονικότητά τους στο παγκόσμιο γίγνεσθαι κέντρισαν το ενδιαφέρον των μαθητών και ήταν από τα πιο ενδιαφέροντα σημεία της συζήτησης. Ο κύριος Τσαφούλιας απάντησε σε απορίες των μαθητών και έδωσε πολύτιμες συμβουλές για τις σπουδές τους και την ζωή τους. Εστίασε , επίσης, σε όσους μαθητές επιθυμούν να ασχοληθούν με το θέατρο και την υποκριτική, επισημαίνοντας τα εφόδια που χρειάζονται για να πετύχουν .

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Τσαφούλια για αυτήν την ενδιαφέρουσα συνάντηση και ευελπιστούμε στην επανάληψή της με την πρώτη ευκαιρία. Θερμές ευχαριστίες και στην κυρία Γκίκα ,η οποία πάντοτε προθυμότατη συντρέχει στις προσπάθειές μας και όλο το προσωπικό της βιβλιοθήκης για την θερμή και φιλόξενη υποδοχή που μάς επεφύλαξαν.