Πολυήμερη εκδρομή του 3ου ΓΕΛ Κορωπίου στα Ιωάννινα

Από τις 29/11/2021 έως τις 3/12/2021 πραγματοποιήθηκε η πολυήμερη εκδρομή του σχολείου μας στα Ιωάννινα. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τις πόλεις του Μεσολογγίου και της Άρτας με το ιστορικό γεφύρι μέχρι να φτάσουν στην όμορφη πόλη των Ιωαννίνων. Τη δεύτερη ημέρα πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων, στο κάστρο της πόλης και στο σπίτι του Αλή Πασά στο νησάκι της λίμνης Παμβώτιδας. Η τρίτη ημέρα μας βρήκε στα Ζαγοροχώρια και συγκεκριμένα στο γραφικό Μονοδένδρι και τη μονή της Αγίας Παρασκευής από όπου θαυμάσαμε το όμορφο φαράγγι του Βίκου. Το Μέτσοβο μας περίμενε χιονισμένο την τέταρτη ημέρα της εκδρομής χαράζοντας εμπειρίες παράδοσης και ιστορίας. Κατά την επιστροφή της πέμπτη ημέρα δεν μπορούσαμε παρά να επισκεφτούμε τα επιβλητικά Μετέωρα και τη Μονή του Αγίου Στεφάνου αποκομίζοντας την εικόνα και το άρωμα ενός μοναδικού φυσικού περιβάλλοντος. Τα όμορφα Τρίκαλα και ο Ληθαίος ποταμός έκλεισαν το πρόγραμμα της εκδρομής πριν την επιστροφή μας στο Κορωπί αφήνοντας μας τις καλύτερες αναμνήσεις. Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν ο διευθυντής Εμμανουήλ Βενετσάνος και οι καθηγήτριες Γλυκερία Αποστολάκη, Ειρήνη Γεωργάκη και Διονυσία Λεολέη.