ΤΟ 3ο ΓΕΛ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΞΕΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΩΝ 5 ΧΩΡΩΝ ΠΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Στο μικρό αλλά φιλόξενο χώρο του 3ου ΓΕΛ Κορωπίου πραγματοποιήθηκε την εβδομάδα 15-19 Νοεμβρίου 2021 η δεύτερη συνάντηση μαθητών και καθηγητών από 5 ευρωπαϊκές χώρες στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο “Diverse Teaching Methods Based on Students’ Learning Styles” 2019-1-IT02-KA229-062195_3. Κατά τη διάρκεια της φιλοξενίας μαθητές και μαθήτριες από Πορτογαλία, Ιταλία, Τουρκία, Ρουμανία και Ελλάδα εργάστηκαν ομαδικά πάνω στο θέμα της ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ παράλληλα κατασκεύασαν κότινους και μετάλλια! Εκτός από τα workshops είχαν τη ευκαιρία να επισκεφτούν την Ακρόπολη και το ιστορικό κέντρο της Αθήνας, το Σούνιο, το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, ενώ πραγματοποίησαν και μια ολοήμερη εκδρομή στο Ναύπλιο και το αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου. Οι εντυπώσεις όλων των συμμετεχόντων ήταν εξαιρετικές και το ραντεβού μας δόθηκε στην τρίτη συνάντηση που θα υλοποιηθεί στην Πορτογαλία τον Φεβρουάριο, για τη συνέχεια των εργασιών μας.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΣΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ