Το σχολείο μας στην Πολωνία στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ για τα ανθρώπινα δικαιώματα

Η δεύτερη κινητικότητα του προγράμματος Erasmus+ με θέμα «Human Rights» πραγματοποιήθηκε στην πόλη Ostrόw της Πολωνίας στο διάστημα 16-20 Μαΐου με τη συμμετοχή του σχολείου μας, καθώς και σχολείων από τις τουρκικές πόλεις Εσκί Σεχίρ και Αττάλεια. Στις εργασίες συμμετείχαν επίσης μαθητές και μαθήτριες από την Ουκρανία που φιλοξενούνται στο σχολείο υποδοχής. Έτσι, το θέμα του προγράμματος ήταν πιο επίκαιρο από ό,τι μπορούσαμε να φανταστούμε, όταν σχεδιάζαμε την υλοποίησή του. Οι συμμετέχοντες έγιναν δεκτοί από τον Περιφερειάρχη, με τον οποίο αντάλλαξαν σκέψεις και προβληματισμούς για την επικαιρότητα αλλά και γενικά για το θέμα της καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στον κόσμο. Συγκλονιστική ήταν η επίσκεψη στο Dom, το κέντρο υποδοχής και περίθαλψης Ουκρανών προσφύγων, όπου όλοι οι επισκέπτες ενημερώθηκαν για τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν οι πολωνικές αρχές με την αμέριστη σύμπραξη ιδιωτών απέναντι στους Ουκρανούς πρόσφυγες. Ακόμα, οι συμμετέχοντες επισκέφτηκαν μνημεία ενδιαφέροντος της πόλης, το θερινό ανάκτορο Antonin, όπου κάποτε μεγαλουργούσε ο Sopin, καθώς και την ιστορική μεσαιωνική πόλη Torun.  Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι μαθητές-τριες Χρήστος Γραμματικόπουλος, Κωνσταντίνος Ρηγόπουλος, Γκάτσπερ Γκεμπαρόφσκι, Μιχαήλα Χριστοπούλου και οι εκπαιδευτικοί κ. Κάλλη Γώγου και κ. Γλυκερία Αποστολάκη. Η κινητικότητα στην Πολωνία απέδειξε πως το πρόγραμμα Erasmus+ δημιουργεί πολίτες σκεπτόμενους και ενεργούς, αλλά παράλληλα οικοδομεί φιλίες ανεξίτηλες.

Τη δράση μας μπορείτε να δείτε στο ψηφιακό περιοδικό μας: https://madmagz.com/magazine/2029066