Συμμετοχή του σχολείου μας στο Κ΄ Μαθητικό Συμπόσιο Λυκείων Αττικής UNESCO – ASPnet

Πραγματοποιήθηκε σήμερα διαδικτυακά με μεγάλη επιτυχία το Κ’ Μαθητικό Συμπόσιο Λυκείων Αττικής του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO (ASPnet), με θέμα την ηθική διάσταση της Τεχνητής Νοημοσύνης. Πρόκειται για έναν θεσμό είκοσι χρόνων, που στόχο έχει την καλλιέργεια του ενεργού, ενημερωμένου, παγκόσμιου πολίτη.

Η φετινή συνάντηση φιλοξενήθηκε από την Ελληνογαλλική Σχολή Jeanne d’ Arc, Πειραιά.

Χαιρετισμό απηύθυναν η Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, κα Ζέττα Μακρή και η Πρόεδρος της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO, κα Αικατερίνη Τζιτζικώστα.

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι μαθήτριες της Β΄ Λυκείου Ζανάι Χριστίνα (Συντονίστρια ομάδας), Θεοδοσίου Μαριλή, Ζήρα Γιολάντα και Κούκα Κατερίνα. Την ομάδα μας προετοίμασαν οι καθηγήτριες κ. Άννα Μαργέτη και κ. Ειρήνη Γεωργάκη. Όλοι οι συμμετέχοντες εντυπωσίασαν με τις γνώσεις, την κριτική σκέψη, τη μεστότητα των επιχειρημάτων και των απόψεων και αλλά και τις ενδιαφέρουσες προτάσεις τους.