Το 3ο ΓΕΛ Κορωπίου στην Πορτογαλία

Τα μνημεία πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς προστατευόμενα από την UNESCO είναι το θέμα του ERASMUS+ project  που συμμετέχει το 3ο ΓΕΛ Κορωπίου ως εταιρικό σχολείο από το 2019. Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού πραγματοποιήθηκε η 5η διακρατική συνάντηση στο Arcos de Valdevez της Πορτογαλίας το διάστημα 20 ως 25 Μαρτίου. Εκτός από το ελληνικό και το πορτογαλικό σχολείο συμμετείχαν σχολεία από τη Ρουμανία, την Ισπανία, την Ιταλία και την Τσεχία. Παράλληλα με τη διεξαγωγή του προγράμματος δόθηκε η δυνατότητα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς να επισκεφτούν την πόλη της Braga και του Oporto, όπου είδαν από κοντά μνημεία προστατευόμενα από την Unesco, όπως τη Γέφυρα D.Luis I, το σιδηροδρομικό σταθμό Sao Bento, την ιστορική Ribeira, την εκκλησία Bom Jesus do Monte. To ελληνικό σχολείο εκπροσώπησαν οι μαθητές Άγ. Σιδηρουργός, Γ. Παπαγεωργίου, Αν. Δημητρακοπούλου, Ρ. Φραγκάκη και οι εκπαιδευτικοί Κ. Γώγου και Φ. Χατζή. Το κλίμα συνεργασίας ανάμεσα στους συμμετέχοντες ήταν εξαιρετικό και τα αποτελέσματα της συνάντησης εντυπωσιακά. Ιδιαίτερα συγκίνησε το βίντεο που είχαν προετοιμάσει και παρουσίασαν οι Έλληνες μαθητές για τα μνημεία της Unesco που βρίσκονται στην Ουκρανία και κινδυνεύουν να καταστραφούν από τον πόλεμο.