ΥΠΟΔΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS+

Στα πλαίσια του σχεδίου Erasmus+ “Natural andCultural Heritage: Tools for Social Inclusion”  το 3ο ΓΕΛ Κορωπίου υποδέχτηκε μαθητές και εκπαιδευτικούς από τα εταιρικά σχολεία της Πορτογαλίας, Ισπανίας, Τσεχίας, Ιταλίας και Ρουμανίας.

Κατά τη διάρκεια της κινητικότητας, που πραγματοποιήθηκε από τις 31 Ιανουαρίου έως και τις 4 Φεβρουαρίου, δόθηκε η δυνατότητα στους/στις συμμετέχοντες να:

• Γνωρίσουν μνημεία πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς όλων των χωρών των εταιρικών σχολείων μέσω της δημιουργίας ενός διαδραστικού χάρτη.
  • Συμμετάσχουν σε παιδαγωγικές δραστηριότητες δημιουργίας μασκών των αρχαίου ελληνικού θεάτρου.
  • Γνωρίσουν την μαστίχα, προστατευόμενο στοιχείο άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς, και να τη γευτούν δημιουργώντας γλυκά με μαστίχα.
  • Επισκεφτούν το ιστορικό κέντρο της Αθήνας και τους Δελφούς, μνημεία προστατευόμενα από την UNESCO.
  • Καλλιεργήσουν τις γλωσσικές και επικοινωνιακές δεξιότητές τους.
  • Γνωρίσουν τον ελληνικό πολιτισμό και την ελληνική φιλοξενία.
  • Καλλιεργήσουν τον ψηφιακό γραμματισμό τους.