ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Μέσα στο πνεύμα των Χριστουγέννων, αλλά και της ενίσχυσης της οικολογικής συνείδησης των μαθητών και μαθητριών μας, στολίσαμε το σχολείο μας για τις γιορτινές ημέρες.

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων κατανόησης προφορικού λόγου και γραπτών οδηγιών για κατασκευές με βάση την τεχνική origami στο μάθημα των Αγγλικών υπό την καθοδήγηση της κυρίας Χρύσας Βασιλείου, μαθητές και μαθήτριες κατασκεύασαν στολίδια από διάφορα υλικά (αποκόμματα χαρτιού, υπολείμματα χαρτονιού, ρολά από χαρτί κουζίνας, ξυλάκια παγωτού, μπατονέτες, μανταλάκια, κουμπιά, κορδέλες, σπάγκο, καλώδια, κλαδιά και κουκουνάρια).

Η αξιοποίηση των ήπιων δεξιοτήτων και της δημιουργικότητας όλων οδήγησε στον ενθουσιασμό που πάντα προκύπτει στις ομαδικές δραστηριότητες με το τελικό αποτέλεσμα να ικανοποιεί όλους τους συμμετέχοντες και να δημιουργεί συναισθήματα χαράς, αγάπης και αδελφοσύνης.

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία και θετικές σκέψεις!

Merry Christmas! Happy New Year!