Το σχολείο μας στη Γρανάδα της Ισπανίας

Με ιδιαίτερη χαρά ξεκίνησαν και πάλι οι κινητικότητες ERASMUS+! Αντιπροσωπεία των μαθητών του σχολείου μας αποτελούμενη από τους Βίβιαν Κορφιάτη, Γιώτα Μπαλή, Φάνη Μπαρμπαρόσο και Άρη Κωνσταντινίδη με συνοδούς τις καθηγήτριες-υπεύθυνες του προγράμματος κ. Κάλλη Γώγου και κ. Χρύσα Βασιλείου ταξίδεψαν  το διάστημα 24 ως 29 Οκτωβρίου 2021 στη Γρανάδα της Ισπανίας, όπου συμμετείχαν στις εργασίες του προγράμματος UNESCO NATURAL AND CULTURAL HERITAGE:TOOLS FOR SOCIAL INCLUSION με συντονίστρια χώρα τη Ρουμανία και εταιρικά σχολεία από την Τσεχία, την Πορτογαλία, την Ιταλία, την Ελλάδα και φυσικά το σχολείο IES FRANCISCO AYALA από την Ισπανία που φιλοξένησε τη συνάντηση. Διεξήχθησαν συζητήσεις σχετικά με την αξία της πολιτισμικής και της φυσικής μας κληρονομιάς και τους τρόπους αξιοποίησης αλλά και διατήρησής της. Το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσκεψη σε τόπους προστατευόμενους από την UNESCO, όπως το επιβλητικό Alhambra και το ιστορικό κέντρο της Cordova αλλά και παρακολούθηση εργαστηρίου εκμάθησης του διάσημου ιστορικού χορού flamenco, στοιχείου άυλης πολιτισμικής κληρονομιάς. Επίσης, εκπαιδευτικοί και μαθητές είχαν  την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια έρευνα του Πανεπιστημίου της Cordova σχετικά με την προστασία των μνημείων αυτών. Ιδιαίτερη τιμή αποτέλεσε το γεγονός ότι όλοι οι συμμετέχοντες έγιναν δεκτοί από τον Δήμαρχο της πόλης, καθώς και την Περιφερειάρχη της Ανδαλουσίας στο Subdelegacion del Gobierno, οι οποίοι τους εξήγησαν τον τρόπο διοίκησης και διαχείρισης προβλημάτων και τους ξενάγησαν στους χώρους άσκησης εξουσίας.