Σεμινάριο χρήσης απινιδωτή

Η Δευτεροβάθμια Σχολική Επιτροπή του Δήμου Κορωπίου υπό την προεδρία του κ. Μ.Κιούση διοργάνωσε την Τετάρτη 10/11/21 στο 1ο ΓΕΛ Κορωπίου σεμινάριο λειτουργίας των απινιδωτών που χορηγήθηκαν από τον κ. Μαρτίνο στα σχολεία της περιοχής μας. Εκ μέρους του 3ου ΓΕΛ Κορωπίου το σεμινάριο παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί Φανή Χατζή και Χρύσα Βασιλείου, ορισμένες ως υπεύθυνες αντιμετώπισης έκτακτων περιστατικών στο σχολείο. Στην προσπάθεια να επιμορφωθούν περαιτέρω οι εκπαιδευτικοί των σχολικών μονάδων της περιοχής μας θα ακολουθήσουν σεμινάρια πρώτων βοηθειών, έτσι ώστε να υπάρξει διάχυση σε κάθε σχολική μονάδα και κατάρτιση των εκπαιδευτικών ως προς το βαθμό ανταπόκρισης σε περιστατικά άμεσης ανάγκης και βοήθειας προς τον συνάνθρωπο.