22ο Μαθητικό Συμπόσιο των Λυκείων Αττικής του Δικτύου ASPnet UNESCO

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το 3ο ΓΕΛ Κορωπίου συμμετείχε στο 22ο Μαθητικό Συμπόσιο των Λυκείων Αττικής του Δικτύου ASPnet UNESCO με θέμα:
“Χτίζοντας την ειρήνη”
-σε προσωπικό επίπεδο
-στη σχολική μονάδα
-στην κοινωνία
Την εκδήλωση φέτος διοργάνωσε η Ελληνογαλλική σχολή Ζαν Ντ’Αρκ.
Οι μαθητές μας με ένα θεατρικό δρώμενο συνοδευόμενο από βίντεο, κατέθεσαν τους προβληματισμούς τους για τον πόλεμο μέσα μας, στο σχολείο, στον κόσμο. Τα παιδιά μας εισέπραξαν θερμό χειροκρότημα αλλά πάνω απ’όλα το ευχαριστήθηκαν τα ίδια πολύ!. Συμμετείχαμε και στην έκθεση εικαστικών με δύο έργα που φιλοτέχνησε η Κάτια Παρλιάρου.
Μετά τις παρουσιάσεις όλων των σχολείων, τα παιδιά μας αποσύρθηκαν στις επιτροπές όπου συζήτησαν τις ιδέες και τις προτάσεις τους με τους υπόλοιπους μαθητές.Τα πορίσματα κάθε επιτροπής αύριο θα τεθούν προς ψήφιση από την ολομέλεια και θα εγκριθούν ή όχι. Η σημερινή πρώτη μέρα έκλεισε με το καθιερωμένο πάρτυ όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί επιδόθηκαν σε χορό και τραγούδι. Την ομάδα συνόδευσαν οι καθηγήτριες κα Φανή Χατζή και κα Γλυκερία Αποστολάκη.