50ή επέτειος για την εξέγερση του Πολυτεχνείου

Σήμερα 17 Νοεμβρίου 2023 ανανεώσαμε την εγρήγορσή μας για τα τρία ιδανικά Ψωμί-Παιδεία-Ελευθερία που κατοχυρώθηκαν πριν 50 χρόνια με την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Την εκδήλωση του σχολείου μας που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Δήμου Κρωπίας παρακολούθησαν μαθητές, μαθήτριες αλλά και καθηγητές , καθηγήτριες του Συλλόγου διδασκόντων. Η άρτια οργανωμένη γιορτή από τη φιλόλογο Μαρία Λιναράκη, πλαισιώθηκε με αφηγήσεις, προβολές, θεατρικά δρώμενα και ζωντανή μουσική που ξύπνησε μνήμες αλλά δημιούργησε και καλές εντυπώσεις στο μυαλό όλων των θεατών. Η συμμετοχή των παιδιών ήταν μεγάλη με προεξέχοντες τους Στέφανο Μπατάλα, Βασιλική Λιάπη, Μιχαήλα Χριστοπούλου, Πέτρου Πάσχου, Ορφέα Λέκκα, Φωτεινή Ψυρρή, Ρέι Τσαούσι, Όλια Αρκούδη, Φλώρα Μαρκουλή, Αικατερίνη Μπίντα, Χρήστο Τσερεβελάκη, Μαρία Κατσίκη και Παναγιώτη Αναστασόπουλο. Στη διάρκεια της εκδήλωσης εκτέθηκε ζωγραφικός πίνακας της μαθήτριάς μας Αμελί και διαβάστηκε ποίημα του μαθητή μας Ευστράτιου Αρχοντώνη.