Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Το σχολείο μας γιόρτασε στις 24 Μαρτίου με ιδιαίτερη λαμπρότητα την επέτειο της ελληνικής επανάστασης της 25ης Μαρτίου του 1821. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Δημαρχείου Κορωπίου το οποίο γέμισε από τους μαθητές του σχολείου, το σύλλογο διδασκόντων αλλά και εκπροσώπους του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Η γιορτή επανέφερε τη δια ζώσης παράδοση του σχολείου στις εορταστικές του εκδηλώσεις σηματοδοτώντας το τέλος των περιοριστικών μέτρων κατά της πανδημίας και πλαισιώθηκε με ιστορικά κείμενα, επετειακά τραγούδια και παραδοσιακούς χορούς. Την επιμέλεια του εορτασμού είχε η φιλόλογος Βάσω Γεωργίου. Ευχαριστούμε το Δήμο για τη διάθεση του αμφιθέατρου και του ανθρώπινου δυναμικού που χειρίστηκε τον τεχνικό εξοπλισμό του. Οι εκδηλώσεις εορτασμού κορυφώνονται με τη συμμετοχή του σχολείου μας στη μαθητική παρέλαση ανήμερα της εθνικής επετείου.