Επαγγελματικός προσανατολισμός για τα παιδιά του 3ου ΓΕΛ Κορωπίου

Στις 3 και 4 Νοεμβρίου τα παιδιά της τρίτης τάξης του 3ου ΓΕΛ Κορωπίου είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ένα σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμου διάρκειας μιάμισης ώρας. Τα σεμινάρια χωρίστηκαν ανάλογα με τον προσανατολισμό των παιδιών και είχαν ως σκοπό να βοηθήσουν τα παιδιά να διερευνήσουν τα τμήματα και τις σχολές που προβλέπονται από τον προσανατολισμό τους αλλά και να τα κατευθύνουν να διαμορφώσουν άποψη για το επάγγελμα του μέλλοντος τους. Η διοργάνωση των σεμιναρίων υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τη Δευτεροβάθμια Διεύθυνση Ανατολικής Αττικής και ως χώρος διεξαγωγής τους επιλέχθηκε η Δημοτική Βιβλιοθήκη του Δήμου Κορωπίου, φέρνοντας τα παιδιά σε επαφή με τις μορφωτικές δομές του Δήμου. Ομιλήτρια των σεμιναρίων ήταν η κα Ιωάννα Κοντζίνου η οποία απάντησε και σε ερωτήσεις των παιδιών σχετικά με την καταλληλότερη επιλογή σχολής και επαγγέλματος.