Τo σχολείο μας στο WILDESHAUSEN της Γερμανίας στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS+ B.R.I.D.G.E the gap

Την εβδομάδα 25-30 Σεπτεμβρίου ομάδα μαθητών/μαθητριών του σχολείου μας ταξίδεψαν στο Wildeshausen της Γερμανίας, για να πάρουν μέρος στην πρώτη κινητικότητα του νέου προγράμματος που συμμετέχει το σχολείο μας για την διετία 2022-23 με τον τίτλο B.R.I.D.G.E. the gap. Στη συνάντηση δόθηκε η δυνατότητα στους συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες από 5 χώρες (Τσεχία, Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα, Γερμανία) να επικεντρωθούν στο θέμα της ισότητας των φύλων κάνοντας συγκριτικές μελέτες και έρευνα σε στοιχεία που αφορούν τομείς όπως η εργασία, η εκπαίδευση, η πολιτική, ο αθλητισμός, η τέχνη. Παράλληλα, επιμορφώθηκαν από ειδικούς που προσκλήθηκαν να μιλήσουν για θέματα διαφορετικότητας και την αντιμετώπισή τους στο σχολείο και στην κοινωνία γενικότερα. Το σχολείο αντιπροσώπευσαν οι: Νεφέλη Αγρίου, Έρικα Μαλαβέτσι, Μαρίνα Γκάγκοση, Γιώργος Λαλιώτης και Γιώργος Κοντογιαννόπουλος με τη συνοδεία των καθηγητριών, υπευθύνων του προγράμματος κ. Κάλλης Γώγου και κ. Φανής Χατζή. Η κινητικότητα διανθίστηκε από τις εξαιρετικές ξεναγήσεις στις πόλεις Βρέμη και Αμβούργο, καθώς και την επίσκεψη στην εντυπωσιακή έκθεση του διάσημου Banksy.